Wakacje nad morzem bez tłumów? Tak, to możliwe!

Urlop nad Bałtykiem niekoniecznie łączy się z błogą ciszą i upragnionym spokojem. Wszechobecny gwar, ulice przepełnione straganami, no i tłumy turystów. Znalezienie miejsca do spokojnego wypoczynku nad morzem staje się coraz trudniejszym zadaniem. Jeśli hałaśliwe i tłoczne deptaki nadmorskie Cię nie przekonują, ten wpis jest z pewnością dla Ciebie!

 

 

Tuż nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego, 90 km na północny wschód od Szczecina, leży Kamień Pomorski. Jedyne 8 kilometrów od brzegu morskiego, które można pokonać choćby na rowerze. To spokojne i tajemnicze miasteczko jest wspaniałym miejscem na całodniowe zwiedzanie. Ma za sobą długą i bogatą historię sięgającą już IX wieku!

Cenny pomnik historii

Na początku wędrówki warto odwiedzić przepiękną Katedrę św. Jana Chrzciciela. Dużą część swojej sławy zawdzięcza Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej i Kameralnej, który ma za sobą już 55 edycji.

Przestrzenne wnętrze świątyni ubogacają imponujące barokowe organy. Malowidła i rzeźby wywierają prawie tak duże wrażenie, jak ponad 3000 piszczałek w instrumencie. Będąc w katedrze, nie można przegapić okazji, by wyjść do wyjątkowego wirydarza. Jest to nic innego jak zieleniec, rodzaj ogrodu na krużganku. Ten tajemniczy, wręcz baśniowy skwer, nazywany jest często zaczarowanym ogrodem. Jedyny taki w Polsce! Wydaje się idealnym miejscem na romantyczne zdjęcia.

Małomiasteczkowy urok

Ogromną zaletą Kamienia Pomorskiego jest to, że wszędzie mamy blisko. Nie zdążymy się więc znudzić ani zmęczyć żmudnymi przejściami. Kilka minut spaceru i jesteśmy na rynku miasta. Na tej krótkiej trasie, tuż przy żółtym Kościele Mariackim, warto, choć na chwilę zatrzymać się na niewielkiej skarpie. Rozciągający się stamtąd widok na panoramę Zalewu Kamieńskiego jest wart chwili naszej uwagi! Zobaczymy stamtąd także nowoczesną marinę oraz pozostałości murów miejskich.

Kamienie w Kamieniu

Gdy przejdziemy się chwilkę, dosłownie 5 minut, wzdłuż wybrzeża, ujrzymy kolejne ciekawe zabytki. Naszą uwagę zwróci zabytkowa Baszta Wolińska, czy też Brama Wolińska. Ten ocalały z wojny budynek służy dziś jako prywatne Muzeum Kamieni. Za niewielką opłatą możemy podziwiać trzymane tam skamieniałości, setki minerałów, a nawet meteoryty i kości prehistorycznych zwierząt.

Na szczycie Baszty mieści się punkt widokowy. Stamtąd widać Zalew Kamieński, wyspę Chrząszczewską i Głaz Królewski, do którego pochodzi nazwa miejscowości. Według legendy Bolesław Krzywousty stawał na nim, gdy witał okręty. To naprawdę potężny głaz! Może warto wybrać się na krótką wycieczkę na wyspę, aby zobaczyć go z bliska?

Lecznicze właściwości

Kamień Pomorski słynie również z naturalnych surowców leczniczych – borowiny oraz wód leczniczych solankowych. Stąd jest tu usytuowanych kilka sanatoriów i uzdrowisk. Jest to także idealne miejsce dla żeglarzy, którzy zresztą chętnie odwiedzają to miasto.

Nadmorskie ruiny w Trzęsaczu

Dla chcących pobyć przy samym Bałtyku polecamy wybrać się do Trzęsacza. Leży zaledwie 20 minut drogi samochodem od Kamienia Pomorskiego. Na stromej skarpie, zupełnie przy brzegu morza, mieszczą się chyba najbardziej znane ruiny w Polsce.

Gotycki kościół w całości stał w tamtym miejscu w XIV i XV wieku. Był wtedy najbardziej okazałym na całym Pomorzu. Wokół świątyni znajdował się cmentarz, jednak został on stopniowo odrywany przez morze w XVIII wieku. Ostatnią mszę odprawiono tu w 1874 roku.

Dawniej kościół znajdował się 2 km od linii morza, w samym centrum rybackiej wsi. Pozostałości budynku pozwalają nam poznać bliżej zjawisko abrazji, czyli wchodzenia morza w głąb lądu. Całe miejsce owiane jest oczywiście tajemniczymi legendami, które nadają mu osobliwego uroku.

Niczym w Greenwich

Trzęsacz to także piękne plaże, położone w cieniu ruin, taras widokowy oraz wdzięczne, spacerowe alejki. Do sąsiednich miejscowości dojedziemy retro ciuchcią, która jest nie lada atrakcją, nie tylko dla najmłodszych. A co łączy to miasteczko z londyńskim Greenwich? Geograficzna ciekawostka! Przebiega przez niego bowiem 15. południk.

Aktywny wypoczynek można tu zrealizować na wielu ścieżkach rowerowych. Trzęsacz upodobali sobie również miłośnicy paralotniarstwa, którzy znajdują tu idealne warunki!

Poznaj wybrzeże od zupełnie innej strony!

Malownicze okolice Trzęsacza, jak i Kamienia Pomorskiego zachęcają na spacery i przejażdżki, zwłaszcza tych, którzy stronią od zgiełku. Warto wspomnieć, że zabytki w Kamieniu Pomorskim znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Mają więc niewątpliwą wartość! Trzęsacz i jego tajemnicze legendy, którymi owiane są mury kościółka, także stanowi ciekawy punkt wakacyjnego planu. Jeśli więc chcesz odetchnąć świeżym, morskim powietrzem i poznać historię kawałka wybrzeża, nie wahaj się przyjechać w te strony!

Zostaw komentarz