Poznaj regiony Polski

KUJAWY

To region bogaty, historycznie, przyrodniczo i krajoznawczo. Kujawy dzielą się na Kujawy zachodnie, które znalazły się pod panowaniem pruskim ze stolicą w Inowrocławiu oraz Kujawy wschodnie (dawny zabór rosyjski) tzw. brzeskokujawskie. Obszar dzisiejszego kujawsko-pomorskiego obejmuje Polskę środkową i północną, położony jest nad Wisłą, która dzieli go na kilka krain historyczno-geograficznych. Dwa najważniejsze miasta województwa to Bydgoszcz i Toruń. To region bogaty w tradycje z zachowaniem silnej tożsamości kulturowej, widocznej w zachowanych strojach, zwyczajach, obrzędach i gwarze.

Tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomoskiego to dawne księstwa czy dzielnice średniowiecznej Polski. Odkryjemy tutaj wiele cennych zabytków architektury kamiennej i drewnianej w Strzelnie,  Mogilnie czy Kruszwicy, miejscowościach leżących na Szlaku Piastowskim.   Znajdziemy również bardzo dobrze zachowane gotyckiego budowle. Perłą gotyku jest miasto Toruń z doskonale zachowanym Starym Miastem i ratuszem z XIV wieku.  To tutaj znajdują się również  pozostałości zamków Krzyżackich (Toruń, Golub-Dobrzyń), zbudowanych z czerwonej cegły.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku zaplanowano wiele tras pieszych i rowerowych, biegnących przez tereny  parków krajobrazowych (Nadgoplański Park Krajobrazowy, Nadwiślański Park Krajobrazowy) oraz terenów chronionych, m. in. Obszar Natura 2000. Liczne jeziora, dwie rzeki Brda oraz Wda to szlaki kajakowe zarówno dla bardziej wytrawnych kajakarzy jak i dla amatorów sportów  wodnych. Nie zabraknie też łowisk dla wędkarzy.

Zobacz najnowsze wpisy
Ciechocinek – uzdrowisko nie tylko dla seniorów
Ciechocinek – uzdrowisko nie tylko dla seniorów
Ciechocinek - uzdrowisko nie tylko dla seniorów Ciechocinek. Większości z nas miasto kojarzy się ze stereotypowym uzdrowiskiem. W wyobraźni mamy osoby starsze, które przyjeżdżają, aby pobyć w sanatorium i zregenerować…
Odpoczynek w naturze, czyli Bory Tucholskie!
Odpoczynek w naturze, czyli Bory Tucholskie!
Odpoczynek w naturze, czyli Bory Tucholskie! W cieniu drzew Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych znajdujących się w Polsce! Nie tylko stanowią siedlisko wielu gatunków zwierząt i…