W Polsce też mamy!

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.. Czy Stanisław Jachowicz, polski poeta, miał rację, pisząc te słowa? Czy rzeczywiście za często chwalimy miejsca i zabytki w innych krajach i nie doceniamy naszych, polskich? Podróżując do różnych zakątków, człowiek ma możliwość odkrywać niesamowite fakty dotyczące historii danego miejsca i jego obiektów. Może zachwycać się dziełami sztuki i architektury, zapierającymi dech widokami, lokalną kuchnią i obyczajami. Ma także możliwość doświadczyć stylu życia mieszkańców danego kraju. Podróżowanie czy to do naszych sąsiadów, czy „na krańce świata” niewątpliwie ubogaca duchowo i rozszerza nasze horyzonty myślowe. Przez to jednak często zapominamy o naszych, rodzimych skarbach i perełkach. A one przecież są na wyciągnięcie ręki – i tylko czekają, byśmy je odkryli…

Miasto Gwiazd

Chcemy Wam przypomnieć jedną z takich polskich perełek znajdujących się nad Morzem Bałtyckim. Mowa o położonych w zachodniopomorskim Międzyzdrojach i jego okolicach. To urokliwe miasteczko nazywane jest Miastem Gwiazd – i to nie tylko dlatego, że nocami można tu podziwiać roziskrzone niebo. Przydomek ten został nadany przede wszystkim z powodu odbywającego się, co roku w lipcu, Festiwalu Gwiazd. Podczas jego trwania prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne, filmy oraz przeboje najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury i sztuki. Przechadzając się słynną Promenadą Gwiazd, możemy podziwiać błyszczące odciski dłoni sławnych polskich artystów. A skoro już mowa o wybitnych twórcach, to musimy wspomnieć o efektownym Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina. Znajduje się w nim pomnik sławetnego polskiego pianisty i kompozytora w otoczeniu przepięknego ogrodu kwiatowego, zielonych trawników i gęstych drzew.

Nieco innej atmosfery doświadczymy na podwórku zwanym Off Piotrkowska. Pierwotnie znajdowała się tu fabryka. Teraz te budynki zostały wcielone do przestrzeni miejskiej. Jest to miejsce spotkań, siedziba pracowni artystycznych i biur, a wszystko otoczone modnymi restauracjami i kawiarniami.

Zwiedzanie świata, nie opuszczając Międzyzdrojów?

Zapewne, kiedy myślicie o podróżowaniu, to chcielibyście zwiedzić wszystko i od razu. W takim wypadku zdecydowanie zajrzyjcie do Bałtyckiego Parku Miniatur. Można tam podziwiać repliki najbardziej interesujących zabytków i latarni morskich 9 państw, leżących nad Bałtykiem.

Nie musicie ograniczać się do zwiedzania tylko lądowych atrakcji. Co powiecie, na odkrywanie piękna głębi morskiej i oceanicznej nie opuszczając Międzyzdrojów? Robiące wrażenie, ogromne Oceanarium w tym mieście umożliwi nam podziwianie różnorodności istot wodnych z najdalszych zakątków świata – od miniaturowych rybek i krabów do potężnych rekinów i płaszczek.

Odpoczynek bywa różny

Po zwiedzeniu najważniejszych atrakcji Międzyzdrojów, warto chwilę odetchnąć. Możemy to zrobić, np. udając się na piękną i piaszczystą plażę. Jedna z takich ścieżek prowadzi do międzyzdrojskiego molo, z którego rozpościera się, zapierający dech w piersiach, widok na Bałtyk i nadmorską okolicę. Nie trzeba się tylko opalać i kąpać. Warto wybrać się na wędrówkę brzegiem morza, leżakować na słońcu, czytać ulubione książki – wszystko w towarzystwie nadmorskiego powietrza i kojącego szumu fal.

Fanom aktywnego odpoczynku polecamy zaś dłuższą wyprawę do Wolińskiego Parku Narodowego. Charakteryzuje się on bogatą fauną i florą. Spacerując wzdłuż wybrzeża, powinniśmy wstąpić na Kawczą Górę – punkt z piękną panoramą, do której prowadzą wymyślne i oryginalne, drewniane schody. Nieco dalej jest kolejny punkt widokowy – Gosań, skąd możemy się zachwycać pięknymi nadmorskimi widokami. Następnie warto zajrzeć do Zagrody Pokazowej Żubrów, gdzie można obserwować te piękne i potężne stworzenia. „Na deser” trzeba zobaczyć Jezioro Turkusowe w Wapnicy – nie ma nic lepszego niż widok polskich, błękitnych wód.

Cudze chwalimy, ale swoje znamy, cieszymy się z tego, co posiadamy!

Jedyne co teraz pozostaje, to wyruszyć i przekonać się osobiście, że Międzyzdroje to jedna z wielu perełek, którymi może szczycić się nasz kraj. Będziemy wtedy mogli dumnie powiedzieć, że znamy i kochamy Polskę – tak uroczą i piękną!

Zostaw komentarz