Kołobrzeg – klimatyczne miejsce wypoczynku

Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko. Położone w sąsiedztwie lasów u ujścia rzeki Parsęty, kusi naturalnymi walorami. Wyjątkowy, bagienno-wodny ekosystem jest siedliskiem wielu zwierząt i roślin. Ta jedna z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim swój rozwój zawdzięcza wytarzaniu soli. Dzisiaj jest to prężnie rozwijające się miasto, które ma wiele do zaoferowania.

 

 

Uzdrowisko Kołobrzeg

Kołobrzeg uznawany jest za uzdrowisko od 1802 roku. Wtedy to pruski oficer Hans Heinrich Held odbywał karę aresztu w kołobrzeskiej twierdzy. Stworzył wówczas książkę, opisującą pobyt w mieście, któremu miał zawdzięczać zdrowie.

Miasto coraz chętniej było odwiedzane przez turystów szukających miejsca do regeneracji i odpoczynku. Przez status twierdzy występowało wiele utrudnień, aby utworzyć tu kąpielisko z prawdziwego zdarzenia.

Szybki rozwój uzdrowiska następuje po 1872 roku, kiedy to miasto straciło status twierdzy. Dziesięć lat później do zabiegów leczniczych zostaje wykorzystana miejscowa, dziś już bardzo znana, borowina. Nazywa się ją kołobrzeskim „płynnym złotem”. Uzdrowisko w krótkim czasie zyskało na znaczeniu. Jego międzynarodowa sława utrzymuje się do dzisiaj. Nadal jest chętnie odwiedzane przez zagranicznych kuracjuszy.

Plaże były miejscem życia towarzyskiego, zabaw i rozmów, do siedzenia służyły drewniane ławki. Charakterystyczne drewniane plażowe kosze zdobiły piaszczyste brzegi morza. Z biegiem czasu powstawały zakłady kąpieli solankowych i ciepłych kąpieli morskich. Picie wody solankowej zostało uznane za środek leczniczy.

Latarnia morska

Jednym z symboli miasta jest latarnia morska o wysokości 26 metrów. Znajduje się ona tuż przy wejściu do portu. Została wybudowana w XVII wieku, jednak od tamtego czasu była wielokrotnie przebudowywana. Jeśli nie macie lęku wysokości, to koniecznie się na nią wespnijcie! Zachód słońca widziany z tarasu latarni zapewni niesamowite wspomnienia. W sezonie latarnia otwarta jest do późnych godzin wieczornych. Dzięki temu można podziwiać kurort i morze z pięknej perspektywy także nocą.

Kołobrzeg aktywnie

Przez miasto i jego okolice wiedzie wiele szlaków rekreacyjno- sportowych. Wśród nich znajdziemy zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe. W Kołobrzegu sprawnie funkcjonują wypożyczalnie rowerów. Dzięki temu nawet nie zabierając własnych „dwóch kółek”, możemy z powodzeniem zwiedzić całą okolicę.

Szlaki mają zróżnicowane długości i trasy. Jedne wiodą przez najciekawsze zabytki Kołobrzegu, a inne zaprowadzą nas w piękne lasy. Miłośnikom flory proponujemy podążyć śladami najstarszych polskich dębów. Na tej trasie zobaczymy najstarszy polski dąb, który liczy sobie 800 lat!

W tym nadmorskim mieście znajdziemy także drogi wodne. Rzeka Parsęta, przebiegająca przez miasto, oferuje ciekawy szlak kajakowy. Płynąc jej nurtem, można podziwiać panoramę miasta ze wspaniale widoczną katedrą. Pasjonaci pływania mogą skorzystać z otwartego cały rok aquaparku, by tam podszkolić swoje umiejętności pływackie lub po prostu się zrelaksować.

Pełnowymiarowe odprężenie!

Kołobrzeg to miejsce pozwalające na harmonijny wypoczynek. Znajdziemy tam coś dla ciała, jak i dla ducha. Możliwość regeneracji, zabiegi z wykorzystaniem borowiny czy wód mineralnych to tylko kilka walorów. Już samo przebywanie w nadmorskim klimacie sprzyja wzrostowi sił witalnych. Sprawdź sam, jak oddziałuje na Ciebie!

Zostaw komentarz