Gdzie na kawę w Krakowie?

Przed tym dylematem stoi zapewne wielu z odwiedzających to miasto. Oczywiście nie dlatego, że miejsc do wypicia kawy brakuje. Chodzi o to, żeby trafić do takiego, gdzie smak wypitej kawy nas zachwyci, a klimat kawiarni uprzyjemni te błogie chwile.

Niestety, w centrum Krakowa od pewnego czasu rozpanoszyły się sieciowe kawiarnie. Jeżeli ktoś lubi takie ogólnie znane miejsca i niechętnie odkrywa alternatywy, to są one dobrą opcją. Jednak zdecydowanie warto zagłębić się w uliczki miasta i odkryć unikalne miejsca. Tym bardziej że w Krakowie jest w czym wybierać. Wiele z ciekawych lokali znajdziemy na krakowskim Kazimierzu i po drugiej stronie Wisły, na Podgórzu. Chociaż również przy obleganym rynku można trafić na ciekawe miejsca.

Nasze top 10!

To zestawienie zawiera w sobie przekrój najróżniejszych krakowskich kawiarni. Zaczynając od alternatywnych miejsc, przez popularne i polecane, aż do tradycyjnych, których wstyd nie znać. Poniżej subiektywny przegląd miejsc, które warto uwzględnić, planując pobyt w tym mieście. Kolejność przypadkowa!

1. Cheder Café

To dosyć nietypowa kawiarnia na krakowskim Kazimierzu, mieszcząca się na parterze budynku przy ul. Józefa 36. W tym miejscu mieści się także stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Nietrudno więc domyślić się, w jakim klimacie utrzymana jest kawiarnia. Kawę podaje się tu w specjalnych tygielkach, na modłę wschodnią. Tak zaparzonej kawie towarzyszą różne egzotyczne, choć znane, jak cynamon czy kardamon, przyprawy. Oprócz kawy, herbaty i ciastek, można tutaj skosztować również koszernych win. Dajmy się skusić na jeden z bliskowschodnich deserów. Nie wahajmy się spróbować pysznego hummusu czy robionej na miejscu pity. Niebo w gębie!

2. Klubokawiarnia Mleczarnia

Jedna z popularniejszych miejscówek na Kazimierzu. Na swoją sławę zapracowała jednak zasłużenie. Jej wystrój utrzymany jest w przedwojennym klasycznym klimacie. Na pewno spodoba się wszystkim tym, którzy lubią dawny styl. To jakby przedwojenne mieszkanie jest ozdobione portretami i fotografiami przodków. Niewielkie i kameralne wnętrze sprawia, iż niełatwo tu o wolne miejsce. Do zalet Mleczarni na pewno trzeba zaliczyć przystępne ceny.

3. Alchemia

Kultowe miejsce na mapie Krakowa. Lokal mieści się na rogu ul. Estery i Placu Nowego na Kazimierzu. Jako spokojna kawiarnia funkcjonuje głównie w dzień, w nocy przeistaczając się bardziej w klub. Możemy tu przyjść na jeden z licznie organizowanych koncertów. Kawiarnia jest również połączona z restauracją o nazwie Alchemia od kuchni. W menu znajdziemy więc kawy i coś słodkiego, ale również dania obiadowe.

4. Café Camelot

Niemal legendarne miejsce w Krakowie. Tę kawiarnię znajdziemy przy ulicy św. Tomasza, kilka kroków od rynku. Café Camelot to miejsce dobre na randkę, spotkanie ze znajomymi czy chwilę pracy przed laptopem. Lokal nie jest duży, a cieszy się dużą popularnością. W związku z tym niełatwo jest zdobyć tu wolny stolik. Oprócz kawy można tutaj zasiąść na dłużej i zjeść śniadanie, a nawet obiad, jeśli wciągnie nas rozmowa 😊. Warto wybrać się tam na lampkę wina, aby zachwycić się klimatem letnich wieczorów!

5. Bunkier Café

Popularna kawiarnia Bunkier Café działa przed charakterystycznym budynkiem Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Jest również z nim połączona. Podzielony na dwie części lokal czynny jest od 9:00 aż do 1:00 nad ranem. Latem wnętrze zmienia się w otwartą altanę, co czyni to miejsce idealnym dla towarzyskich spotkań. Niewątpliwą zaletą miejsca jest położenie przy plantach. Dzięki temu można przy filiżance kawy leniwie spoglądać na spieszące tłumy. Wieczorami kawiarnia przeistacza się w miejsce nieco bardziej imprezowe.

6. Café Bar Magia

To kameralna, magiczna kawiarnia z bardzo ładną piwnicą. Znajduje się w Kamienicy Hipolitów pod adresem plac Mariacki 3. Lokal jest otwarty do 1:30 w nocy. To miejsce niedaleko rynku oferuje trochę spokoju w zazwyczaj gwarnym otoczeniu. Wyróżnia się ciekawym, dość tradycyjnym wystrojem. Aromatyczna, wyrazista kawa idealnie komponuje się z podawanymi tu słodkościami. Ciekawostką jest, że wchodzących do budynku wesoło wita kot Hipolit, który mieszka w zabytkowej kamienicy.

7. Absurdalia Café

Mieści się na Podgórzu tuż za kładką Bernatka. Wyróżnia się klimatycznym wnętrzem przypominającym wystrój przytulnego mieszkania oraz letnimi leżakami przed lokalem. Oprócz kawy, alkoholu i domowych lodów warto zajrzeć tu po śliczne rękodzieło – ceramikę, biżuterię czy pluszaki.

8. Kawiarnia literacka

Idealne miejsce dla tych, którzy mają słabość do kawy i książek. Lokal oferuje kilka przyjemnych zakamarków do spokojnego zaszycia się z ulubioną lekturą. Alternatywnie do pracy z laptopem. W bardzo ciekawe menu z przekąskami i pysznymi winami każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdą tutaj również coś dla siebie miłośnicy gier planszowych. Lokal położony jest przy ul. Krakowskiej.

9. Café Lisboa

Urocza, malutka kawiarnia znajduje się na ulicy Dolnych Młynów 3. Jej nazwa zdradza nam, czego możemy się spodziewać w środku. Dla tych, którzy mieli okazję spróbować portugalskiego espresso i niezapomnianych ciastek, zwanych Pastel de nata, to miejsce stanowi furtkę do dobrych wspomnień. Wspomniany wypiek to kremowe, przypominające maślany budyń wnętrze, zapieczone w cieście francuskim. Koniecznie jedzone jeszcze cieplutkie, posypane cynamonem. Jeśli nie było nam dane spróbować oryginału, nie martwmy się. Nie trzeba wyjeżdżać do odległej Portugalii, jej słodka esencja znajduje się pod tym adresem.

10. Massolit

Czy trzy kawiarnie to już sieć? Na początku wzbranialiśmy się przed nimi. Dla tej jednak zrobimy wyjątek. Na tę mini sieć składają się trzy zupełnie różne miejsca. Massolit Books&Cafe, Massolit Bakery&Cafe oraz Massolit Cooks. Każda z nich posiada nie tylko własne menu, ale także indywidualny charakter. Co je łączy, to pyszne ciasta i ciasteczka, które wykonują także na zamówienie. No i kawa! Parzona na wiele sposobów, z dodatkiem różnych mlek.

W pierwszej możemy napić się kawy, zagryźć ciastkiem, a w międzyczasie wybrać jedną z wielu anglojęzycznych książek. Lokal jest bowiem głównie księgarnią, w której znajdziemy nowe, jak i używane dzieła. Następny z kolei punkt prezentuje bogactwo kanapek, quiche i serników. Warto wybrać się tam w porze śniadaniowej lub obiadowej. Ostatnie, bo najnowsze z tych miejsc, to rozszerzenie wegetariańskiej i wegańskiej kuchni, znanej z poprzedników. Oferująca śniadania, lunche i przekąski miejscówka jest chyba najbardziej przestrzenną ze wszystkich. Nie brakuje tam również obecnych w każdym z tych miejsc słodkości.

Na kawę, ciastko czy lunch?

Które z miejsc wybrać? Może warto zdać się na los i łut szczęścia, że zgłodniejemy, przechodząc akurat obok którejś z wyżej wymienionych kawiarni? Jeśli zaś konieczny jest ścisły plan dnia, uwzględnijmy w nim chwilę odpoczynku w jednej z kultowych krakowskich kawiarni! Nie trzeba być fanem kawy, aby docenić klimat większości z nich 😊.

Zostaw komentarz