Czy warto pojechać do Łodzi? Gdy myślimy o miastach, które powinno się w Polsce zobaczyć, Łódź raczej nie będzie w czołówce. Łódź? To szare i brudne, poindustrialne miasto. Ruiny po fabrykach, nic ciekawego. Jedynie ta ulica, Piotrkowska, najdłuższa w Europie, to może warto by ją zobaczyć. Tymczasem miasto znajduje się na liście pięciu największych miejscowości w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni. Jeśli chodzi o liczbę ludności – plasuje się aż na 3. miejscu! W dodatku znajduje się niemalże w samym środku naszego kraju, co czyni je łatwo dostępnym z każdego zakątka.

Co zobaczyć w Łodzi? Czyli Łódź, jakiej nie znałeś!

Czy oprócz starych fabryk i słynnej ulicy można tam zobaczyć coś jeszcze? Czy wycieczka do tego miejsca to dobry pomysł? Jak najbardziej! Łódź to bardzo ciekawe, zaskakujące i prężnie rozwijające się miasto. Miasto z historią, ale i z przyszłością. A zatem, co warto zobaczyć w Łodzi?

Jak długa jest ulica Piotrkowska?

Słynna Piotrkowska! Jej długość dochodzi do ponad 4 kilometrów. Jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. A co tam można zobaczyć? Wzrok przyciągają piękne kamienice. Warto zagłębić się w otwarte podwórka i dziedzińce, niejedne z nich skrywają urokliwe zaułki. Jednym z piękniejszych jest Pasaż Róży. Ściany budynków wyłożone są tam tysiącami lusterek, różnych wielkości i kształtów, co tworzy nietypową mozaikę.

Nieco innej atmosfery doświadczymy na podwórku zwanym Off Piotrkowska. Pierwotnie znajdowała się tu fabryka. Teraz te budynki zostały wcielone do przestrzeni miejskiej. Jest to miejsce spotkań, siedziba pracowni artystycznych i biur, a wszystko otoczone modnymi restauracjami i kawiarniami.

Łódź filmowa

Łódź jest znana szerszemu gronu jako polska stolica filmu. Bywa nawet zwana: Hollyłódź. I nie bez powodu! To tu, w Łódzkiej Szkole Filmowej, kształcili się najlepsi twórcy polskiego kina. Tu powstawały ich dzieła – w Łódzkim Centrum Filmowym, dawniej zwanym Wytwórnią Filmów Fabularnych. To także tu, w studio Se-ma-for, powstały najsłynniejsze polskie bajki – Miś Uszatek, Zaczarowany Ołówek, pingwin Pik Pok czy Plastuś. Może nie są one znane najmłodszemu pokoleniu, ale bez wątpienia miały one udział w dzieciństwie niejednego z nas.

Kulisy powstawania animacji, dekoracje oraz niektórych bohaterów można odwiedzić w Muzeum Kinematografii. W mieście powstał nawet szlak, Łódź Bajkowa, a na jego trasie umieszczone są pomniki bajkowych postaci. Szlak biegnie przez różne części miasta, co może być ciekawą propozycją na spacer.

Pozostając w bajkowych klimatach… w Łodzi znajduje się jedyna w Polsce (a może i na świecie!) stajnia dla… jednorożców! Nazwę taką dostała kolorowa wiata nad jednym z przystanków tramwajowych.

Łódź industrialna

Większość z nas kojarzy miasto z jego przemysłową przeszłością. Już w XIX wieku zaczął się tu rozwijać przemysł włókienniczy, czemu miasto zawdzięcza swoją fabryczną sławę. Dziś możemy podziwiać istniejące tu kiedyś fabryki. Ich pozostałościom nadano drugie życie. Są pięknie odnowione, a w ich wnętrzu znajdują się ciekawie rozplanowane atrakcje, sklepy i muzea.

W żadnym innym mieście w Polsce nie znajdziemy tylu przykładów dobrze zachowanego dziedzictwa poprzemysłowego. Jednym z pierwszych przerobionych budynków była Biała Fabryka Ludwika Geyera, którą zaadaptowano na potrzeby Muzeum Historii Włókiennictwa. Mieści się tu także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Najlepszym przykładem udanej rewitalizacji jest Manufaktura. To centrum handlowo-usługowe, kiedyś będące kompleksem fabrycznym Izraela Poznańskiego. Znajduje się tam Muzeum Sztuki i Muzeum Fabryki ukazujące historię zakładów. Oprócz tego do dyspozycji mamy także bezlik sklepów, Eksperymentarium, w którym najmłodsi uczą się poprzez zabawę, kino, kawiarnie oraz wiele restauracji.

Innym przykładem ciekawego zagospodarowania pofabrycznych budynków jest wymienione wcześniej podwórko Off Piotrkowska, gdzie dawniej znajdowała się fabryka bawełny. Warto sprawdzić także jak prezentuje się niegdysiejsza elektrownia, EC1. W środku mieści się Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium, kino sferyczne 3d, sale konferencyjne.

Kolejnym interesującym miejscem na mapie Łodzi jest Księży Młyn. W tej dzielnicy powstała pierwsza przędzalnia wraz z budynkami pracowniczymi. Zaczęto je zamieniać w bardzo modne lofty, czyli mieszkania w poindustrialnym stylu. Istnieje tu również Fabryka Sztuki, która prowadzi wiele projektów kreatywnych.

Śladami murali

Czy wiedziałeś, że Łódź muralami stoi? Otóż jest ich w tym mieście prawie 200! Są nieprzerwanie tworzone w ramach różnych festiwali, przez polskich oraz zagranicznych artystów. Powstają na bloku mieszkalnym, dworcu czy ścianie galerii. Kiedyś były to głównie murale reklamowe, dzisiaj zdecydowana większość to sztuka.

Aby zobaczyć je wszystkie, trzeba się sporo nachodzić. Jeden dzień to zdecydowanie za mało! Można nawet skorzystać z organizowanych wycieczek z przewodnikiem, chociaż samotna wyprawa poszukiwawcza również brzmi ekscytująco!

Łódź historyczna

Miasto to było idealnym miejscem pracy dla przyjezdnych rzemieślników, a później fabrykantów. Dzięki temu zjechało się tu i odnalazło swój dom kilka nacji.

Różne religie i narodowości współistniały obok siebie. Trzy główne grupy stanowili Polacy, Żydzi oraz Niemcy. Czwartą grupą byli Rosjanie, pełniący funkcje administracyjne w czasie zaborów.

Teraz już łatwo można zrozumieć, dlaczego Łódź nazywana jest miastem czterech kultur. Ślady obecności ich wszystkich widoczne są do dzisiaj. W mieście zachowały się cerkwie, kościół protestancki, a także cmentarze: żydowski, prawosławny i ewangelicki.

Łódź nosi również ślady trudnej historii z okresu drugiej wojny światowej. Znajdowało się tu getto, jedno z większych, które istniały na terenie Polski.

Dziś o tym okresie pamięć podtrzymuje Centrum Dialogu wraz z Parkiem Ocalałych oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Można się tam udać na niesamowitą lekcję historii.

A więc, do Łodzi!

Teraz łatwo możemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Łódź jest atrakcyjnym miastem. Tradycja i historia przeplatają się tu z nowoczesnością. Spróbujmy odczarować Łódź. Niech stanie się ona kolejnym miastem, które będziemy chętnie odwiedzać i polecać, jako jedno z ciekawszych, kolorowych i dobrze zagospodarowanych przestrzeni miejskich w naszym kraju.

Zostaw komentarz